PÉBÉČKO PRO MATIČÁKY II

Naše škola se opět zařadila do dalšího ročníku školního participativního projektu Pébéčko, který vyhlásil Městský úřad Moravská Ostrava a Přívoz. Náš pracovní název zněl Pébéčko pro Matičáky II.

Jedná se o projekt, kdy si samotní žáci navrhují různé projekty pro zlepšení školního prostředí.

I letos vzal patronát nad projektem Školní parlament a Městský úřad MOaP investoval finanční částku ve výši 46 500 Kč

Proces školního participativního projektu trval v naší škole několik týdnů a byl rozdělen do osmi etap následovně:

1. První schůzka se Školním parlamentem byla o nastavení pravidel projektu Pébéčko pro Matičáky II., připravovali jsme vzhled a náplň webových stránek, plánovali jsme, jak projekt budeme propagovat. Na pedagogické radě jsme s projektem seznámili třídní i netřídní učitele a asistenty pedagogů a požádali je o spolupráci.
  2. Od 2. května 2023 žáci předkládali své projekty na zlepšení prostředí školy nebo klimatu ve škole buď elektronickou formou, nebo písemně. V naší škole se zúčastnili projektu žáci 1.–9. tříd. Tentokrát jsme dostávali projekty za celou třídu, většinou se o projekt staral zástupce školního parlamentu.
  3. Proběhla rovněž mimořádná schůzka Školního parlamentu zaměřená na dotazy z řad žáků a učitelů ohledně Pébéčka a jeho fungování.
  4. 12. května 2023 vedení školy sdělilo své stanovisko ke všem návrhům.  Vedení školy schválilo návrhy ekologického charakteru, odpočinkové zóny, sportovní školní oblečení, nářadí pro sportovní aktivity.
  5. Od 29. 5. do 9. 6. 2023 probíhala kampaň, kdy žáci představovali své návrhy ostatním.
  6. Od 14. června proběhlo online hlasování, témat bylo 6 a zde jsou návrhy i výsledky.

1. 29. června byl vyhlášen formou školního rozhlasu vítězný projekt – odpočinkové sedačky do chodeb školy
  2. Realizace – zakoupili jsme 11 ks velmi pohodlných polstrovaných sedaček pro žáky naší školy. Sedačky se využívají každou přestávku, střídají se a jsou rozmístěny po celé škole.

Mgr. Marcela Macurová, koordinátor ZŠ Ostrava, Matiční 5

PB 2023 1
PB 2023 2

Všechny fotografie z galerie Pébéčko pro Matičáky II