Telefon: +420 596 127 378, e-mail: zs.maticni5@zs-mat5.cz

PROJEKT PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ

V letošním školním roce jsme se zapojili do projektu neziskové organizace Post Bellum, o.p.s. Příběhy našich sousedů. Projekt je určen žákům 7. až 9. ročníku, kteří se v doprovodu svých učitelů dějepisu a pracovníků organizace stanou na několik měsíců rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Žáci se setkávají s pamětníkem ze svého okolí, natočí jeho vzpomínky, prozkoumají archivy a vytvoří reportáž či dokument o jeho životě.

Do projektu se zapojili tři žáci z naší 8. A – Adéla Nováková, Markéta Fialová a Vojtěch Matuš. Pod vedením paní učitelky Hasalíkové se v průběhu školního roku seznámili s dějinami 20. století. Vyzkoušeli si rozhovor s pamětnicí nanečisto, a to tak, že online natočili a vyzpovídali paní učitelku. Bohužel nám epidemiologická situace příliš nepřála, proto se veškerá setkání uskutečňovala online na platformě MS Teams v odpoledních hodinách.

V závěru školního roku se ale situace změnila. Byla nám přidělena pamětnice paní Adolfína Tačová, česká reprezentantka v gymnastice, z Ostravy Poruby. Paní Tačová si našla čas ve svém nabitém programu a byla natolik hodná a ochotná, že za námi dorazila do školy.

Zde proběhl velmi povedený dvouhodinový rozhovor, který jsme si nahrávali. Žáci si s pamětnicí popovídali, zeptali se jí na všechny sportovní úspěchy i neúspěchy, soukromý život i na rady do života. Setkání i nahrávání proběhlo ve velmi příjemném duchu. Doufáme, že se s paní Tačovou budeme setkávat i nadále formou besed v rámci hodin dějepisu.

Natáčením rozhovoru pro nás ale práce neskončila. V této chvíli se do projektu zapojili všichni spolužáci našich reportérů z 8. A. Ve výtvarných výchovách a v dějepisech společně zpracovali třímetrový plakát o životě paní Tačové, který v současné době zdobí zeď naší školy.

Mgr. Sylvie Hasalíková

Přehled dalších článků | Autor: Základní škola Ostrava, Matiční 5 | Počet přečtení: 107x


Odkazy

Přepnout na mobilní verzi

Kontakt

Základní škola Ostrava, Matiční 5, příspěvková organizace
Matiční 5/1082
728 13 Ostrava

 

IČ:    61989061
DIČ: CZ61989061
č. ú. 1649300379/0800
ID datové schránky: qgamqsb
Tel.:  596 127 378

 

zs.maticni5@zs-mat5.cz
www.zs-mat5.cz

 

Další informace