ZŠ Matiční podporuje ZOO Ostrava

V rámci projektu Světové školy a ve spolupráci se Školním parlamentem jsme se rozhodli podporovat zvířátko v naší ostravské zoologické zahradě. Školní parlament a přírodovědný kroužek navštívil ZOO Ostrava a pro rok 2024 vybrali MARU SLANIŠTNÍ, která se všem moc líbila a hlavně začíná na písmenko M, jako naše škola.

Co jsme se o Maře slaništní dozvěděli?

Je to druh hlodavce příbuzný morčatům. Dosahuje délky do 50 cm a váží jen přibližně 2,5 kg. Má přiléhavou hnědošedou srst, poměrně masivní, hranatou hlavu a zadní nohy mnohem delší než přední. Místo drápů má nohy zakončené malými kopýtky. Březost trvá 77 dní. Po této době se rodí jedno až tři mláďata. Živí se rostlinnou potravou.

Mara slaništní se vyskytuje v Jižní Americe, konkrétně v oblasti Paraguaye, na severozápadě Argentiny a na jihu Bolívie. Obývá suchou krajinu se zasolenou půdou a sporými porosty trnitých keřů a stromků, kde si vyhrabává rozsáhlé podzemní nory.

Nechali jsme na podporu naší Mary vyrobit krásné placky, pomocí kterých můžete přispět na její chov.

Nové placky s Marou jsme představili na vánočním jarmarku, kde jste přispěli částkou 6 100 Kč. Děkujeme všem, kteří se zapojili.

Ti z vás, kteří placku ještě nemají, mohou dále přispět a placku si vyzvednout u svých třídních učitelů. Budeme moc rádi, protože ještě nemáme pohromadě celou potřebnou částku.

Nezapomeňte se jít také na „naši“ Maru podívat při své návštěvě ZOO Ostrava.

Mgr. Jaroslava Wágnerová, Mgr. Marcela Macurová, Světová škola

Mara_1
Mara_2
Mara_3